Zahrada

Zelenina mangold: Pěstování, druhy, účinky a recepty

Mangold je zelenina podobná špenátu. Podobně jako rukola, čekanka a hlávkový salát patří mezi listovou zeleninu. Pěstování mangoldu není příliš náročné.

Zdroj foto: minree / Shutterstock.com

Co je mangold?

Stručně řečeno je mangold zelenina. Je příbuzný špenátu a řepě. Dorůstá do výšky 30-60 centimetrů a při růstu vytváří bujné listové růžice. Mangold poznáte podle lesklých a protáhlých listů, jejichž zbarvení se liší podle toho, o jakou odrůdu mangoldu jde. Listy tak mohou být zbarvené i do žlutozelených nebo fialovočervených odstínů.

I když vzhledem připomíná mangold špenát je z botanického hlediska bližší spíše k řepě. Mangold i řepa totiž patří do čeledi laskavcovitých.

V kuchyni se dá využít na mnoho způsobů. Lze připravit mangold salát, připravit se dá jako špenát, může být součástí mnoha receptů. Lidé často neví, kde koupit mangold. Kolikrát kolem něho projdou v obchodě, aniž by si jej všimli. Často nabízí mangold Tesco, Kaufland i jiné obchodní řetězce.

Jaké existují druhy rostliny mangold?

Mangold, který je méně známým bratrancem řepy, není jen jeden. Druhy mangoldu rozlišujeme na dvě skupiny:

  • mangold listový
  • mangold řapíkatý

Ačkoli lze oba druhy mangoldu považovat za jeden druh zeleniny, v jistých ohledech se mezi sebou liší. Mangold listový je typický velkými, bublinatými listy. Mangold řapíkatý zase poznáte podle zesílených řapíků.

Druhy mangoldu podle zbarvení

Mangold lze také rozlišit podle zbarvení. Vynikající chuť i méně tradiční barvu nabízí mangold červený. Raná odrůda, která pochází ze Středomoří. Je známá silnými červenými řapíky a velkými listy. Dalším druhem je mangold duhový, jehož název už jasně napovídá, že zbarvením bude hrát všemi barvami duhy. Mangold duhový je pro své netradiční zbarvení listů ozdobou každé zahrádky. Opomenout nesmíme ani mangold žlutý, který u nás není až tolik známý. Poznáte jej podle žlutých stonků a jemně zeleně zbarvenými listy.

Účínky mangoldu na zdraví

Mangold je dobrým zdrojem bílkovin i některých minerálních látek. Najdeme v něm například vápník, sodík, hořčík, železo a draslík. Nechybí ani obsah vitamínu A, vitamínu C, thiaminu a roboflavinu ze skupiny B. Tato zdravá zelenina obsahuje také tělu prospěšnou vlákninu. Mangold se oproti špenátu liší tím, že neobsahuje zdraví škodlivou kyselinu šťavelovou.

Mangold právem patří mezi superpotraviny. Není tajemstvím, že se může pochlubit pozitivními benefity. Jak mangold zdraví prospívá a co nám může nabídnout?

  • podporuje nervové funkce
  • má pozitivní vliv na chudokrevnost
  • aktivuje tvorbu trávicích šťáv a podporuje jejich vylučování
  • pozitivně působí na imunitní systém
  • dokáže zmírnit projevy deprese
  • pomáhá při zvápenatění tepen
  • funguje jako prevence proti vzniku nádorových onemocnění
Zdroj foto: BearFotos / Shutterstock.com

Pěstování mangoldu

Nevíte, jak pěstovat mangold, aby se mu na vaší zahrádce nebo vyvýšeném záhoně dařilo? Pokud jde o půdu, není tato zelenina náročná – daří se jí v písčité půdě, kterou můžete doplnit o vrstvu vyzrálého kompostu. Semena mangoldu vysévejte v období duben-květen, na sklizeň si počkáte do léta. Vysévají se cca 5 centimetrů od sebe, řádky by měly být vzdálené 30-60 centimetrů od sebe. Jakmile rostlinky vzejdou, sazenice mangoldu je třeba vyjednotit tak, aby mezi sebou měly 15-30 centimetrů.

Lze mangold pěstovat na balkoně?

Pokud si chcete užívat mangold v zimě, můžete si jej pěstovat na balkoně. Pěstování mangoldu na balkoně je stále oblíbenější alternativa, jak si zajistit přísun čerstvé zeleniny plné vitamínů po celý rok. Tento postup ocení i ti, kteří nemají vlastní zahradu a výsev mangoldu do záhonku u nich nepřipadá v úvahu. Na balkoně vám pro pěstování bohatě postačí prostorný truhlík.

Jak zpracovat mangold?

Sklizeň mangoldu probíhá průběžně. Typickým obdobím pro sklizeň je červenec až první mrazíky, při kterých dojde k poškození rostliny. Obvykle je možné mangold sklízet cca 3 a půl měsíce od výsevu. Jak sklízet mangold? Pokud jej chceme sklízet v malém množství, můžeme odtrhávat listy, které jsou dostatečně vyvinuté. Jinak se doporučuje odřezávat celé rostliny.

Skladování mangoldu

I když je nejlepší čerstvý, hodí se vědět, jak mangold rozumně skladovat. V ledničce vám bezpečně vydrží i několik dní. Oblíbenější alternativou je mangold zamrazit. Tak ho budete mít po ruce kdykoli, kdy na něho dostanete chuť. Mangold a jeho mražení je možní nejoblíbenější způsob, jak zpracovat celou úrodu.

Jak zmrazit mangold? Doporučujeme listy nasekat nahrubo a poté je spařit horkou vodou. Uložit ho můžete do misek nebo mikrotenových sáčků. V případě potřeby pak jednoduše určitou část vytáhnete z mrazíku a přidáte do připravovaného pokrmu. I mražený mangold lze využít jako chutnou přílohu.

Recepty s mangoldem

Existuje tolik možností, jak připravit mangold a v kuchyni ho využít na maximum. Velmi oblíbený je mangold jako špenát, někdo nedá dopustit na restovaný mangold, který se hodí jako výborná příloha. Hodně lidí si zamilovalo mangold pesto, které se hodí třeba na těstoviny.

Pokud ještě nevíte, jak chutná mangold a proto netušíte, jak ho vlastně připravit, prozradíme vám, že jeho chuť mírně připomíná ořechy. V porovnání se špenátem nečekejte palčivou až ostrou chuť, za což vděčíme především minimálnímu množství kyseliny šťavelové.

Recept na mangold polévku

Určitě i vám zachutná krémová mangold polévka, na kterou vám dáme jednoduchý recept. Připravit ji zvládne každý.

Suroviny

  • 12 listů mangoldu
  • 1 cibuli
  • 3 stroužky česneku
  • 500 ml vývaru
  • 700 ml mléka
  • 2 brambory
  • 200 ml smetany
  • 2 lžíce oleje
  • sůl a pepř

Postup přípravy mangoldové polévky

Na rozpáleném oleji nechte zpěnit najemno nakrájenou cibulku. Jakmile cibulka začne chytat barvu, přidejte najemno nakrájený česnek a na kostičky nakrájené brambory. Zalijte vývarem, osolte a opepřete podle chuti. Jakmile brambory začnou měknout, přidejte nakrájené lity mangoldu. Po změknutí s pomocí tyčového mixéru všechny suroviny rozmixujte. Přidejte mléko a smetanu. Nechte projít varem a případně ještě dochuťte.

TIP: Znáte kapary? Přečtěte si více o téhle zajímavé rostlině.