Již v antickém Římě lidé věřili, že koupel z tymiánu dokáže zachraňovat život po podání jedu. Používali jej nejen Římané, ale také druidové – ti jej vnímali jako posvátnou bylinu, která měla schopnost léčit tělo i mysl. Tymián je bylinka původem ze Středomoří, odtud se jeho pěstování hojně rozšířilo i do východní a střední Evropy.
Tymián je “bratr mateřídoušky”
Tymián si vysloužil přezdívku „bratr mateřídoušky“. Říká se o něm i to, že je penicilin chudých. Obsahuje v sobě látku známou jako thymol, která aktivně působí proti střevním parazitům, dokáže si poradit s plísní a problém jí nedělají ani bakterie. Je považována za jednu z nejsilnějších antiseptických bylin vůbec.
Tymián v sobě kromě této látky obsahuje také vitamíny A, B i C. Nechybí ani minerální látky jako hořčík, vápník, měď, zinek, sodík, fosfor nebo draslík. Najdete v něm i bílkoviny, tuky, sacharidy, kyselinu listovou a vlákninu.
Jak tymián voní a vypadá?
Možná si nejste úplně jistí, jak vypadá tymián a jestli byste ho poznali. Někdo dokonce ani neví, jak voní tymián. Jde o stálezelený keř, který dorůstá do výšky 20-30 centimetrů. Poznáte jej podle čtyřhranných stonků, které postupně od svého středu dřevnatí. Listy tymiánu jsou na vrchní straně hladké, z rubu jsou plstnaté.
Květy této bylinky mají bělavou, růžovou nebo dokonce modro-fialovou barvu. Kvete v období od května do září. Pěstování tymiánu není náročné, tahle bylinka toho ke spokojenosti příliš mnoho nepotřebuje.
Zdroj obrázku: Afanasieva / Shutterstock.com
Tymián obecný – použití
Pokud jde o tymián, použití je opravdu pestré a své uplatnění nachází především v kuchyni, zrovna tak i v lidovém léčitelství. Koření se skládá ze sušených listů, květů i větviček. Je oblíbení pro svoji výraznou chuť i aroma. Skvěle se hodí při přípravě zvěřiny, drůbeže, nezklame ani v případě, kdy se rozhodnete připravit si sekanou.
Tymián nachází uplatnění i v omáčkách, můžete ho směle použít i pro dochucení nádivek nebo domácích paštik, sýrů a bylinkových másel.
Tymián a těhotenství
Dobrou otázkou je, jestli je tymián v těhotenství vhodný nebo ne. Budoucí maminky by měly vědět, že existují bylinky, které mohou jim i dětem prospět, ale jsou i takové, kterým je lepší se vyhnout. Pokud jde právě o tymián, je rozumnější pro vlastní klid vyhnout se jeho nadměrnému užívání. Obecně v malých dávkách nemusí uškodit, ale proč to riskovat?
Účinky tymiánu
Možná tuhle bylinku znáte, možná ne. Co byste ale určitě měli vědět, je skutečnost, že tymián se může pochlubit mnoha účinky na naše zdraví. Mezi účinky tymiánu patří:
- detoxikace organismu od škodlivin,
- zlepšení nálady,
- pomoc při dýchacích potížích,
- úleva od bolesti v krku,
- rozjasnění pleti,
- podpora zdraví srdce,
- úprava zažívání,
- tlumení menstruačních bolestí,
- posílení imunitního systému.
Zdroj obrázku: Halil ibrahim mescioglu / Shutterstock.com
Tymiánový čaj
Tymiánový čaj se velmi často používá při nemocech horních cest dýchacích. Doporučuje se užívat tymián na kašel, je skvělý také při potížích způsobených infekcí v ústech. Doma si můžete připravit tymiánový čaj, pro jehož přípravu potřebujete lžičku řezané nati, kterou spaříte půl litrem vody a necháte luhovat deset minut. Delšímu luhování bylinky v horké vodě se vyvarujte, do čaje by se mohly začít luhovat i třísloviny, což není žádoucí.
Výluh z tymiánu je vhodný i pro vnější použití. Doporučuje se například k omývání bércových vředů, proleženin nebo pro léčbu akné či problémech se zánětlivou pletí.
Tymiánová mast
Věděli jste, že si z této aromatické bylinky můžete svépomocí vyrobit i léčivou mastičku? K její výrobě budete potřebovat vepřové sádlo, které necháte rozehřát a následně k němu přisypete tymián. Zamícháte a necháte 15 minut prohřívat. Následně odstavíte z plotny a dopřejete směsi 24 hodin klidu na chladném místě, kde ji necháte odležet. Po uplynutí doby směs opět rozehřejete a přecedíte do skleničky. Tu budete uchovávat v lednici. Tymiánová mast je skvělá například při potížích s dýcháním, natírá se přímo na hrudník.
Pokud vám výroba masti z tymiánu nevyhovuje a dáváte přednost hotovým produktům, vyzkoušejte třeba tymiánovou mast Just.
Tymiánový sirup
Domácí tymiánový sirup je jedním z přírodních pomocníků, který nám pomáhá s překonáváním kašle a dalších zdravotních neduhů, jakožto i s preventivním posilováním imunity. Příprava tymiánového sirupu přitom není vůbec složitá.
Tymiánový sirup lze připravit z čerstvého i sušeného tymiánu.
Pro přípravu tymiánového sirupu z čerstvého tymiánu budete potřebovat:
- 3 košaté větvičky tymiánu
- med
- 1 bio nebo 2 lžíce citrónové šťávy
Nastříhejte větvičky tymiánu, umyjte je a nechte usušit. Vložte je do čisté suché sklenice, zalijte medem a proložte plátky citrónu tak, aby bylo vše ponořeno v medu. Následně sklenici uskladněte na 2 týdny na suchém a tmavém místě a každý den ji otáčejte dnem vzhůru (dbejte na to, aby byly větvičky tymiánu i citron naloženy rovnoměrně). Jakmile uplyne čas potřebný k odležení, slijte hotový sirup do sklenice a uložte na tmavé a chladné místo (tzn. do sklepa nebo ledničky).
Rozhodnete-li se použít sušený tymián, připravte si také:
- 200 g třtinového cukru
- 200 ml převařené vody
- 2 lžíce citronové šťávy
Ve vařící vodě (200 ml) rozpusťte cukr a míchejte tak dlouho, dokud se nerozpustí. Poté do sirupu vsypte sušený tymián a po dobu 2 minut vařte na mírném ohni. Následně nechte směs louhovat, a to min. po dobu dvou hodin (ideálně přes noc). Poté sirup zceďte přes plátno nebo jemné sítko do čisté suché sklenice a uskladněte v ledničce nebo ve sklepě.