Když se řekne hummus, většina lidí si automaticky představí něco nechutného. Možná jste o něm slyšeli i vy a říkali jste si, že názvem tenhle pokrm rozhodně dobrý dojem nedělá. Už jste ho ale někdy ochutnali? Pokud ne, o hodně jste sami sebe ochudili. Přečtěte si, o co jde a jaký recept na hummus snadno připravíte doma – jen tak na svačinku i jako delikatetu pro hosty.
Co je hummus?
Hummus je rozmixovaná vařená cizrna ve formě pomazánky s vhodným dochucením. Nejčastěji se konzumuje s kousky pečiva a zeleniny.
Hummusová pomazánka
Jde o rozmačkanou cizrnu. Ta je základem tohoto pokrmu, který má mnoho podob a každý si tak může najít přesně takovou variantu, která mu nejvíce zachutná – například hummus se sušenými rajčaty, to je vážně dobrota!
Do směsi rozmačkané cizrny smíchané se sezamovou pastou zvanou tahini se přidávají další ingredience. Nejčastěji je to sůl, česnek, olivový olej a citronová šťáva. Existuje ale i recept na hummusovou pomazánku bez tahini, který je stejně tak dobrý a rozhodně stojí za vyzkoušení.
Zdroj obrázku: etorres / Shutterstock.com
Hummus – kalorie a hubnutí
Je cizrnový hummus vhodný i do redukčního jídelníčku? Pokud se snažíte zhubnout a přemýšlíte, co zařadit do stravy, aby byla pestrá, rozmanitá a zároveň kvalitní, pokud jde o živiny, pak je hummus rozumná volba. Můžete si ho koupit v obchodě, ještě lépe uděláte, když si připravíte domácí hummus. Ten totiž můžete doladit přesně podle svých chutí a podle toho, co máte nejraději.
Jde o čistě rostlinný zdroj, který v sobě neukrývá vůbec žádný cholesterol. Tuto pochutinu milují nejen zastánci zdravé výživy, ale také vegani nebo vegetariáni. A samozřejmě také ti, kteří hubnou, jim totiž hummus kalorie nerozhází a není se tak čeho bát.
Ovšem pozor na kalorie! Hummus není vyloženě dietní pokrm, protože jedna porce o 150 g dodá tělu cca 500 kcal. A protože se obvykle konzumuje s pečivem, může se z něj stát kalorická bomba. Takže pokud chcete zhubnout, rozhodně si hlídejte množství pomazánky a v redukční fázi si jí dopřávejte spíše okrajově.
Hummus z červené řepy a další varianty
Dá se servírovat různými způsoby. Například hummus z červené řepy si můžete dát jako hlavní chod. Někdo ho miluje jako doplněk k pořádnému steaku. Velmi oblíbená je pomazánka z hummusu, kterou si můžete namazat na cokoli, co máte rádi nebo co máte zrovna doma po ruce. Využití hummusu, pokud jde o kuchyni, je různorodé a každý si dokáže najít svůj způsob.
Přínosy hummusu pro zdraví
Dalším důvodem, proč zařadit hummus do svého jídelníčku a pravidelně si na něm pochutnat, je také fakt, že prospívá zdraví. A je jedno, jestli si dáte hummus z červené čočky nebo vyzkoušíte jiný recept.
O cizrně je známo, že je výborným zdrojem bílkovin. Bílkoviny jsou pro naše tělo velmi důležité a jsou důležité také při hubnutí. Díky nim budete mít pocit sytosti, což zabrání tendencím se přejídat nebo tzv. plácat páté přes deváté. V cizrně se nachází i složené cukry, které mají za úkol udržet stabilní hladinu cukru v krvi.
Zdroj obrázku: Barbara Neveu / Shutterstock.com
Hummus nabízí Kaufland, Lidl i Albert
Domácí hummus si můžete dochutit podle sebe, ale když zrovna nemáte čas a přípravu, nebojte se hotových výrobků. V řetězcích supermarketů a hypermarketů Kaufland, Lidl či Albert hummus najdete stabilně, a to s různými příchutěmi. Když vás přestane bavit klasický čistý cizrnový hummus, vyzkoušejte také hummus s červenou řepou, avokádem nebo sušenými rajčaty.
I love hummus
Mezi nejlepší hotové výrobky patří produkty značky I love hummus. Narazíte na ně ve stovkách maloobchodů, ale také ve velkých řetězcích jako Makro, Globus, Tesco či a Ahold. Vyladěná receptura, nekompromisní kvalita surovin a unikátní technologie zpracování dělá z jedinečnou záležitost. Za ochutnání stojí také další pochoutky s logem I love hummus: tahini a kimchi. Dají se objednat i přes eshop.
Domácí recept na hummus
Je sice tak snadné zajít do obchodu a koupit si ho, je k dostání v každém větším i menším supermarketu, a to dokonce v několika variantách. Pro někoho ale může být daleko zajímavější výzva vyrobit si domácí hummus. A pokud to láká i vás, pak směle do toho!
Základem hummusu je cizrna, sůl a kvalitní olej. Dle chuti si pak můžete domácí hummus zjemnit třeba bílou sezamovou pastou, lze přidat různé koření nebo také bylinky – doporučit můžeme například koriandr nebo petržel. Do hummusu můžete přidat i hrášek, špenát, sušená rajčata, mrkev, papriku nebo třeba olivy. Fantazii se meze nekladou, proto se nebojte při přípravě hummusu experimentovat a zkoušet různé kombinace.