Máte doma jablečný ocet? Aby ne! Vždyť se jedná doslova o elixír zdraví. Využít jej lze skutečně multifunkčně. Hodí se totiž nejenom do salátů a pro přípravu zelí. Jde o časem prověřenou pochutinu, která nesměla chybět žádné babičce. Už ony totiž dobře věděly, že jablečný ocet pomáhá s detoxikací těla, je vynikající také z hlediska odbourávání tělesného tuku a příznivě působí i z pohledu usazujícího se cholesterolu. To ale rozhodně není všechno. My se na všechny aspekty týkající se jablečného octa podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. A prozradíme vám také recept na jablečný ocet bez cukru!
Jablečný ocet a jeho účinky
Samotný jablečný ocet bývá také mnohdy označován jako superpotravina. Jeho základem a jakousi nosnou složkou je kyselina octová. Právě ona obsahuje přes 90 velmi ceněných látek. Konkrétně se jedná o dvacet minerálních látek, stopové prvky a také vitamíny. Co se týká množství kyseliny octové v jablečném octu, tak se pohybuje kolem 5 %.
Jablečný ocet na hubnutí
Jablečný ocet je skvělou záležitostí z hlediska detoxikace organismu a hubnutí. Dle mnohých studií stojí právě kyselina octová za zabraňováním ukládání tuků a zlepšování jejich metabolismu. Nejčastěji se uvádí studie z roku 2009. Celkem 175 lidí konzumovalo denně nápoj obsahující zhruba jednu až dvě lžíce octa. Po třech měsících se potvrdilo, že tito zaznamenali mírný úbytek tělesné hmotnosti. Pohyboval se okolo 2 kilogramů. Ocet dokáže snížit glykemický index potravin, jež zkonzumujeme. Když si ale lidé budou dávat sklenici vody před jídlem, je fakticky jedno, zdali ocet obsahuje, nebo nikoliv. Tak jako tak voda zaplní do určité míry žaludek, což je žádoucí.
Zdroj obrázku: mythja / Shutterstock.com
Snižuje hladinu krevního cukru
Vynikající jsou především antioxidační a antimikrobiální účinky jablečného octa. Díky vědeckým studiím bylo jednoznačně potvrzeno, že jablečný ocet efektivně napomáhá ke snížení hladiny krevního cukru. Stejně tak snižuje i krevní tlak u pacientů trpících cukrovkou 2. typu. Stejně tak se náramně hodí pro lidi trpící poruchou glukózové tolerance a pro všechny z nás, kteří si chceme udržet stabilní hladinu cukru v krvi. Právě jablečný ocet totiž dokáže zvýšit citlivost buněk konkrétních cílových tkání na inzulín. Samozřejmě navodí také pocit sytosti, což občas není na škodu.
Další využití jablečného octa
Vynikající je třeba jako alternativa vody na holení. Stačí jej rozředit půl na půl s vodou a následně lahvičkou zatřepat. Stejně tak pomáhá i v ústní dutině, když se potřebujete zbavit různých skvrn na povrchu zubů. Zapomenout přitom nelze ani na jeho využití při úklidu jako dezinfekce. A určitě důležité je jmenovat jablečný ocet jako nedílnou součást kosmetiky. Na tyto účinky se ale určitě ještě zaměříme v další části článku.
Jaké má jablečný ocet použití v netradičním pojetí
Jak již bylo řečeno, použití jablečného octa je multifunkční. Pokud potřebujete zhubnout, případně v dalších případech týkajících se zdraví. My se ještě podíváme na netradiční použití jablečného octa. Vynikající je třeba při konzervování potravin. Jídlo je kvůli octu sice o něco kyselejší, nicméně můžete si být jistí tím, že se zničí všechny bakterie a zárodky, jež mohou napomáhat ke vzniku plísní.
Přírodní deodorant a prostředek proti zápachu nohou
Jinak se jedná také o vynikající ryze přírodní deodorant. Samozřejmostí u něj bude eliminace veškerého zápachu a také antibakteriální působení. Jablečný ocet pomůže také při nadměrném zápachu nohou. Namáčením nohou zlikvidujete bakterie, jež jsou příčinou onoho nepříjemného zápachu.
Univerzální čistič na cokoli
Nemáte doma aktuálně žádný čisticí prostředek a rádi byste si nějaký vyrobili? Proč ne? Stačí smíchat hrnek vody a půl hrnku jablečného octa. Vykouzlíte si prostředek, který dokáže zabít spousty bakterií. Jeho výrobní cena bude samozřejmě minimální.
Zdroj obrázku: kenary820 / Shutterstock.com
Když vás bolí v krku
Stačí použít jablečný ocet. Jako kloktadlo je naprosto skvělý. Pozor ale na správné zředění, kloktat ho jen tak nezředěný by se určitě nevyplatilo a mohli byste si přivodit zdravotní obtíže.
Stop ovocným muškám
Potřebujete lapač ovocných mušek, kterých máte doma více než dost? Pak nalijte do hrníčku trochu jablečného octa a přidejte tekuté mýdlo. Mušky budou zvědavé a ve finále se utopí.
Zlikvidujete plevel
Ideální je smíchat jablečný ocet s mýdlem a citronovou šťávou. Účinky takovéto směsi jsou z hlediska likvidace plevele až obdivuhodné.
Aby nepraskla vajíčka
Vaření vajíček nebylo nikdy jednodušší. Ne, skutečně nemusí prasknout. Stačí jen pár kapek jablečného octa a máte jistotu, že je uvaříte dle potřeby.
Zdroj obrázku: KarinaKlachuk / Shutterstock.com
Jak užívat jablečný ocet
Jste fanoušky RAW stravy? Pokud ano, pak určitě s jablečným octem můžete bez problémů počítat. Ke zlepšení kondice se uvádí, že by se měly užívat zhruba 2 lžičky jablečného octa zředěného s vodou denně k jídlu. Při hubnutí se doporučuje ráno jedna polévková lžíce rozmíchaná ve sklenici vody. Klidně si tuto směs můžete doplnit také medem.
Jablečný ocet recept
Jak vyrobit jablečný ocet doma? Jablečný ocet můžete bez problémů doma vyrobit svépomocí. Opravdu nic složitého. Navíc získáte produkt, který bude z hlediska kvality úplně někde jinde než jablečný ocet z obchodu. Navíc jej budete mít fakticky neustále při ruce a sloužit vám může fakticky jakkoli. Vynikající je u domácí verze jablečného octa hlavně fakt, že si můžete bez problémů sami regulovat kyselost dle potřeby.
Kvalitní jablka jako základ
Naše babičky využívaly na výrobu jablečného octa pouze jablečné slupky, nicméně mnohem lepší jsou kompletně celá jablka. Určitě by měla být trhaná. Padaná se vyznačují přítomností různých patogenů typu plísně či hniloby. Ideální je volit bio jablka, ta klasická z obchodu bývají tradičně ošetřena chemickými látkami, což logicky nechcete.
Strouhání v hlavní roli
Na výrobu jablečného octa využijeme celkem 6 jablek. Ta se nastrouhají na hrubém struhadle i s jádřincem. Pozor jen na stopku, tak do jablečného octa nepatří. Jde v podstatě o nejnáročnější část výroby jablečného octa.
Kvašení směsi
Potřebovat budeme lžičku sušeného droždí, případně čtvrt kostky klasického droždí. Smícháte je ve zhruba dvou litrech vody a dokonale promícháte. Poté směs necháte několik minut odstát. Do tohoto základu se pak přisypou nastrouhaná jablka. Mísa se musí přikrýt utěrkou, aby se dovnitř nedostávaly mušky. Týden až dva bude na stejném místě kvasit. Rozhodně se vyplatí vše pravidelně míchat.
Scezení směsi
Na cezení budete potřebovat jemné plátno. Všechny pevné části ze směsi musí jít pryč. Po scezení získáte kalnou tekutinu nevábného vzhledu. Tekutinu je zapotřebí nechat ještě další minimálně týden odpočívat. Jednak získá tu správnou chuť a jednak se dokonale usadí kal, takže se tekutina vyčeří, což potřebujeme. Ocet pak bude vypadat naprosto perfektně. Pokud se tak dít nebude, klidně tekutinu ještě jednou sceďte. Finální tekutina v lahvích by měla ještě zhruba měsíc zrát a domácí jablečný ocet bude hotový.
Jablečný ocet: recept v kostce, anebo co budete potřebovat
- 6 jablek,
- lžička sušeného droždí,
- 2 litr vody.
Zdroj obrázku: cihanyuce / Shutterstock.com
Jablečný ocet na nohy
Taková koupel nohou v jablečném octu funguje jako skvělé zakončení dne. Příprava takovéto koupele je velmi jednoduchá. Ideální je naplnit vanu zhruba do dvou třetin teplu vodou a následně přidat zhruba půl sklenice jablečného octa. Pozor jen, ať není voda příliš horká. Nohy by měly být v roztoku zhruba půl hodiny. Pak si nohy opláchněte v čisté vodě a nechte pořádně oschnout. Jinak se mnohdy používá jablečný ocet na ostruhu. Zapomenout nelze ani na jablečný ocet na křečové žíly.
Jablečný ocet na pleť
Kvalitní jablečný ocet se vyznačuje antivirovými a antibakteriálními účinky. Na pleť se hodí takřka dokonale. Mimo jiné je vynikající také tím, že jsou jeho součástí organické kyseliny, jež dokážou bojovat s bakteriemi, jež se podílí na vzniku akné a jiných kožních chorob. typická je v tomto ohledu například kyselina mléčná. Ocet se podílí i na vysoušení kůže. Nadměrný maz tak zmizí rychle a velmi jednoduše. A jak ono tónikum vyrobit? Velmi jednoduchým způsobem. Jablečný ocet se míchá s vodou 1:5. Na pleť se pak směs nanáší prostřednictvím vatového tampónku.
Jablečný ocet na vlasy
Jablečný ocet má pozitivní účinky také na vlasy. Zvyšuje jejich lesk a zlepšuje zdraví pokožky hlavy.
Rozhodnete-li se jablečný ocet použít při péči o vlasy, postupujte následujícím způsobem:
- Připravte si směs vody s několika lžícemi jablečného octa.
- Vlasy si umyjte šamponem a kondicionérem a poté si na ně rovnoměrně nalijte směs a jemně ji vmasírujte do pokožky hlavy.
- Po několika minutách působení vlasy a pokožku důkladně opláchněte vodou.
Jablečný ocet na akné
Využití jablečného octa proti akné je jakousi tradiční záležitostí. některé studie přímo poukazují na fakt, že dokáže snížit počet některých baktérií až o 90 %. U některých virů je jeho účinnost ještě mnohem vyšší, a to okolo 95 %. Kyseliny obsažené v jablečném octu dokážou údajně likvidovat i bakterii Propionibacterium acnes stojící právě za vznikem akné. Mimo jiné proti této bakterií bojují také kyselina octová, citrónová, mléčná a jantarová. Ty všechny jsou součástí jablečného octa.
Jablečný ocet: účinky na pleť jsou prokazatelné
Určitě není od věci shrnout podrobněji účinky jablečného octa na pleť. Konkrétně tedy dokáže:
- vyléčit akné, případně eliminovat jeho nežádoucí projevy,
- pomoct s likvidací pigmentových skvrn, zamezit jejich novému vytváření,
- detoxikovat pleť, dokonale ji vyčistit a rozzářit,
- vyhlazovat pleť, zmírnit tvorbu vrásek,
- skvěle vyladit pH pokožky.
Čím nahradit jablečný ocet?
Především v gastronomii existuje hned několik různých surovin, jimiž je možné do určité míry jablečný ocet nahradit. My se na ně postupně podíváme.
Citronová šťáva
Jestliže chcete připravit zeleninu či speciálně okurky, můžete si vystačit s citronovou šťávou. Pokrmy dokáže okyselit dokonale se vším všudy. Poněkud méně dráždí sliznice a v jídle je trochu jemnější.
Bílé víno
Jedná se o kyselý alkohol, jenž může do jídla vnést správnou kyselost a vyvážit ho. Tradičně se používá hlavně bílé víno.
Stolní ocet
Ten je ideální hlavně jako náhražka jablečného octa při konzervaci pokrmů. Jeho chuť je poněkud mírněji kyselejší.
Jablečný ocet nepasterizovaný jako ideální volba
Pokud máte možnost nákupu ryze přírodního jablečného octa, určitě volte ten nepasterizovaný. Obsahuje spousty látek, již se jinak konzervací ničí. Pokud si vyrobíte doma vlastní jednoduchý jablečný ocet třeba dle našeho receptu, také se o tyto látky neokradete.
Jablečný ocet – cena
Cena jablečného octa není vysoká. Cenové rozpětí se pohybuje v řádu desítek korun v závislosti na kvalitě a množství. Levně prodává jablečný ocet Albert, oblíbený a velmi dobře hodnocený je také jablečný ocet z DM (dmBIO).
Jablečný ocet – nežádoucí účinky
Nadměrné užívání jablečného octa nebo zvýšená citlivost na některou z jeho složek mohou způsobit nežádoucí účinky.
Konkrétně se může jednat o:
Zpomalené vyprazdňování žaludku (gastroparéza) související se snížením hladiny cukru v krvi (jablečný ocet brání rychlému vzestupu hladiny glukózy po jídle). Typickými příznaky gastroparézy jsou nadýmání (plynatost), nevolnost (pocit na zvracení) a pálení žáhy. Na pozoru by se měli mít zejména cukrovkáři prvního typu.
Z jedné z kontrolovaných klinických studií vyplynulo, že u některých lidí může konzumace jablečného octa způsobovat nechutenství, které vede k pocitu plnosti a snížení chuti k jídlu. V takovém případě však nejde o benefit, jako spíše o negativní účinek.
Ačkoliv snížení draslíku a ztrátu kostní hmoty nepotvrdila žádná studie, lékaři se domnívají, že právě každodenní pití cca 250 ml ředěného jablečného octa po dobu šesti let zapříčinilo zdravotní problémy jisté ženy, která se dostala do lékařské péče kvůli snížené hladině draslíku. Navíc jí byla diagnostikována osteoporóza. Podle odborníků mohlo dojít ke stavu, kdy se organismus snažil vyrovnat nadměrnou kyselost krve pomocí minerálních látek z kostí.
Další studie potvrzuje, že nadměrné množství jablečného octa může v dlouhodobém horizontu narušit zubní sklovinu.
Na internetu jsou dostupné návody na vyčištění pleti pomocí jablečného octa, nicméně neředěný může způsobit poleptání kůže.
Teoreticky může dojít k reakci jablečného octa s některými druhy léků. Jmenovitě s diuretiky, projímadly a léky proti nemocem srdce a cukrovce.