avokádo
Zahrada

Jak pěstovat avokádo?

Avokádo rozděluje lidi na dvě poloviny. Zatímco někteří ho milují a mohli by ho jíst klidně pořád, jiní mu jednoduše nepřišli na chuť. Pokud ale patříte k těm, kterým avokádo chutná a už delší dobu si pohráváte s myšlenkou, že byste si ho zkusili vypěstovat sami, jste na tom správném místě. Poradíme vám, jak vypěstovat z pecky avokáda strom doma i na zahradě.

Pěstování avokáda z pecky (ve vodě)

Pěstování avokáda doma se určitě nemusíte bát. Chce to obrnit se dostatečnou dávkou trpělivosti, protože avokádo rozhodně nezačne plodit hned. Pěstování z pecky ve vodě je ale snazší, nežli si možná myslíte. Pojďme si tedy prozradit, jak na to.

Nejdříve vyjměte z avokáda celou pecku. Tu důkladně vyčistěte, pokud byste na ní zanechali dužinu, mohla by způsobit, že pecka začne hnít. Následně do pecky vyřízněte tři malé otvory – velké jen tak, aby se do nich vešla špejle. Dejte si záležet, ať jsou otvory od sebe přibližně stejně daleko. Poté do jednotlivých otvorů zasuňte špejle, které by měly být dostatečně dlouhé, aby pecku udržely za okraj skleničky. Do sklenice nalijte vodu a pecku položte na sklenici tak, aby se voda pecky dotýkala jen v její spodní části. 

avokádo

Zdroj obrázku: EK5 / Shutterstock.com

Jak zasadit avokádo?

Nyní budete muset chvíli počkat, nežli pecka nepustí kořeny. Jakmile kořeny zaplní celou sklenici a objeví se stonek, můžete avokádo přesadit do květináče. Sázení avokáda má svá pravidla, je potřeba pamatovat na to, že pecka by měla být ze dvou třetin nad zeminou. Následně můžete o své avokádo pečovat tak, jako o běžné pokojové rostliny. Pravidelně ho zalévejte, v případě potřeby můžete přesadit do většího květináče.

Co když pecka nepustí kořeny?

I když se pěstování avokáda z pecky nezdá vůbec nic složitého, může vás nepříjemně zaskočit, že pecka nezačne klíčit. Zpozorujete-li, že pecka nezačíná klíčit do dvou měsíců, zkuste jiné avokádo.

Pěstování avokáda venku

Avokádo můžete pěstovat nejen doma, ale také venku – respektive ve skleníku. Pěstování venku je možné v létě, kdy můžete květináč s avokádem přestěhovat třeba na balkon nebo do zahrady. Rozhodnete-li se avokádo umístit v létě ven, jakmile se ochladí, musíte ho ubytovat někde u vás doma při pokojové teplotě.

Pěstování avokáda v zimě

Péče o avokádo v zimě se výrazně neliší od té v létě. Avokádo je rostlina, která vyžaduje celoročně vlhkou zeminu. Pozor ale na přemokření. Jakmile trpí suchem, začne shazovat listy – pravidelně si můžete vypomáhat tím, že budete avokádu tu a tam vlhčit listy postřikem.

Jak na řez avokáda?

Množení je proces, při kterém se jeden či více organismus zmnoží. Množení lze aplikovat i u avokáda a rozhodně se toho nemusíte obávat. Jednou z nejspolehlivějších metod je řízkování. Řízek vezměte z již vzrostlé rostliny, ideálně brzy na jaře. Hledejte nové výhonek s listy, které nejsou zcela otevřené. Odřízněte 12-15 cm od špičky stonku.

Poté odstraňte listy ze spodní třetiny stonku, seškrábněte půl až 1 cm stonku na jedné straně, což zvýší šance na zakořenění. Takto upravenou část stonku ponořte do zeminy zhruba do jedné třetiny, okolo udusejte zeminu a zalijte vodou. Abyste zvýšili vlhkost, můžete květináč volně zakrýt plastovým sáčkem. Půdu byste měli udržovat vlhkou, zalévejte ji ale pouze v případě, kdy bude vypadat suchá.

 

 avokádo

Zdroj obrázku: jaboo2foto / Shutterstock.com

Zhruba po dvou týdnech zkontrolujte, jak si rostlina vede. Můžete zkusit velmi jemně zatáhnout za stonek. Pokud ucítíte mírný odpor, máte z poloviny vyhráno, protože stonek pustil kořeny. Následně rostlinu cca tři týdny sledujte, pravidelně vlhčete zeminu a poté ji přesaďte do většího květináče – případně rovnou někam ven, pokud bude zrovna teplé roční období.

Jak vypěstovat avokádo – rady a tipy

Závěrem ještě zmíníme pár užitečných rad, které vám při pěstování avokáda přijdou vhod. Rozhodně nic nezkazíte, když budete avokádo zalévat dešťovou vodou. Vyplatí se rostlinu pravidelně hnojit, použít můžete například hnojivo na citrusy. Rostlinu nenechávejte stát na přímém slunci, hrozí totiž, že by se mohla spálit. Při pěstování avokáda se obrňte trpělivostí, plody totiž můžete očekávat nejdříve za několik let. Péče o rostlinu sice není náročná, ke spokojenosti toho příliš mnoho nepotřebuje, ale pokud čekáte, že za pár měsíců sklidíte první plod, budete zklamaní. Vyplatí se ale počkat!