Koriandr není u nás příliš známý, což je poměrně velká škoda. Své uplatnění nacházel již dávno před námi. Býval součástí léčivých přípravků, nesměl chybět ani v kořeněných vínech, tvořil také nedílnou složku nápoje lásky. Málokdo ví, že koriandr je součástí oblíbeného kari koření. Nejčastěji se používá v asijské a mexické kuchyni.
Na čerstvý koriandr narazíte jen zřídka
Na čerstvý koriandr u nás natrefíte jen málokdy, není totiž běžně k dostání, většinou tak máme doma koriandr sušený v podobě koření. Čerstvý koriandr také není příliš trvanlivý a v ledničce dokáže vydržet jen několik dní. Šikovným řešením tak může být pěstování koriandru doma, což zvládne úplně každý – zvláště když budete vědět, jak správně na to. Péče o koriandr není nikterak náročná. Dokáže se pohodlně zabydlet nejen na zahradě nebo na balkoně, ale skvěle se mu daří i v květináči na okně.
Pěstování v bytě přináší i jeden zajímavý bonus navíc – koriandr je poměrně zajímavý svým vzhledem, díky čemuž může plnit i dekorativní funkci. Doma vám tak může dělat parádu a hravě se zařadí mezi pokojové rostliny.
Zdroj obrázku: AmyLv / Shutterstock.com
Koriandr – pěstování
Pro pěstování venku můžete využít záhon na zahrádce, problém není ani pěstování koriandru v květináči u vás doma. V každém případě se nemusíte bát, že byste tento úkol nezvládli. Koriandru svědčí propustná, výživná půda mající dostatek vláhy a vápníku. Pěstuje se snadno, nesnáší ale mráz. Při pěstování na zahradě najděte koriandru nějaké slunné a vzdušné místo. Rozhodnete-li se pěstovat doma, vyberte okenní parapet, kde nebude k rostlině chybět denní slunce.
Při sázení na zahradě nejdříve záhon posypte a vyzrálým kompostem. Semínka do zeminy zasejte do hloubky 1-3 cm, řádky by od sebe měly být vzdálené 20-30 cm. Semínka potřebují vydatnou zálivku, aby správně vyklíčila. Po vzejití je možné koriandr ještě vyjednotit, podobně jako se to dělá u mrkve.
Rozhodnete-li se pěstovat koriandr doma, připravte si nádobu širokou alespoň 45 cm a vysokou minimálně 25 cm. Na dno dejte keramzit a na něj teprve nastupte speciální substrát určený pro pěstování bylin. Semínka vysejte rovnoměrně a zakryjte je asi půlcentimetrovou vrstvou substrátu. Nebojte se vysévat semínka hustě, za pomocí rozprašovače udržujte půdu vlhkou.
Vietnamský koriandr – pěstování
Vietnamský koriandr se řadí mezi vytrvalé byliny, kterým se velmi dobře daří v tropických a subtropických oblastech. Pokud mu zajistíte vhodné podmínky, může dorůst do výšky 15 až 30 cm. Ve Vietnamu je pěstování koriandru vietnamského proslulé, můžete ho zde najít nejen divoce rostoucí, ale i pěstovaný v kultivarech. Vyžaduje dobře propustnou půdu na plném slunci, prospívat ale bude i v polostínu.
Zdroj obrázku: Olga Miltsova / Shutterstock.com
Sázení koriandru
Výhodou koriandru je, že sázení neomezuje na určité roční období. Vysévat ho tak můžete pohodlně během celého roku. Překvapí vás tím, že velmi rychle roste. I klíčivost je výborná, semínka vyklíčí do 20 dní. Pokud však přeci jen chcete klíčení urychlit, můžete semínka tři dny máčet v nálevu z heřmánku.
Pokud máte v plánu využívat listy, vysévejte semena koriandru hustě. V opačném případě, pokud pěstujete bylinu především na semeno, vysévejte do řádků. Množení koriandru nebývá problém a to především díky dobré klíčivosti.
Čím nahradit koriandr?
Pokud ho zrovna nemáte po ruce – anebo ho z nějakého důvodu nechcete použít, můžete koriandr nahradit jinými bylinkami. Čím konkrétně? Jako náhrada koriandru může posloužit nasekaná petržel hladkolistá, ale třeba i bazalka (thajská či fialová) nebo mexické oregano. Vždy záleží především na druhu pokrmu, který se chystáte připravit.
Koriandr – účinky na zdraví
Není žádným tajemstvím, že koriandr prospívá našemu zdraví a to hned několika způsoby. Je ale škoda, pokud o pozitivních účincích této rostliny nemáte ani tušení. Listy koriandru obsahují nemalé množství důležitých vitamínů – konkrétně vitamín A, vitamín B1 a B2, nechybí ani vitamín C. Mimo jiné najdete v listech koriandru i silice, třísloviny, mastné oleje nebo železo.
A jak koriandr prospívá zdraví? Měli byste vědět, že zvyšuje chuť k jídlu. Mezi jeho účinky patří i podpora tvorby žaludečních šťáv, podpora trávení a zmírnění křečí. V lidovém léčitelství se koriandr už po mnoho let využívá proti červům, je také oblíbenou složkou mazání proti bolestem kloubů a revma.