Energetická krize udeřila v Evropě během posledních dvou let opravdu naplno. Vliv měla i na to, jak se koneční spotřebitelé chovají a jak přemýšlí nad svými financemi i nad svou domácností.
Co se vlastně během energetické krize stalo?
V předchozích dvou letech jsme byli svědky strmého růstu cen energií. Zdražily zejména elektřina a plyn, vzrostla ale i cena pohonných hmot. V souvislosti s tím rostly i ceny potravin a většiny výrobků, které jsou energeticky náročné na výrobu nebo na přepravu. Inflace tak v některých zemích EU atakovala hodnotu 20 %. Česká republika byla jednou z těchto zemí.
Aby toho nebylo málo, centrální banky začaly zvyšovat úrokové sazby a lidem tak začaly růst náklady na splátky úvěrů, neměli-li zafixovanou sazbu. Stejně tak nové úvěry se staly dražšími.
Když všechny faktory sečteme, není divu, že mnohé domácnosti začaly mít problémy s rodinným rozpočtem nebo se těchto problémů začaly obávat.
Spotřeba plynu i elektřiny meziročně klesla
I s ohledem na politickou situaci, kdy nejen Česko bylo závislé na dovozu plynu z Ruska, bylo žádoucí, aby Evropané omezili spotřebu zemního plynu. To se podařilo a spotřeba v ČR meziročně klesla přibližně o 15 %. Lidé se naučili vytápět méně své domácnosti a s teplem hospodařit efektivněji.
O několik procentních bodů ale klesla i spotřeba elektřiny, jde přibližně o 5 %. Způsoby, jak toho dosáhnout, jsou relativně jednoduché. O několik stupňů lze snížit teplotu vodu v bojleru, omezit lze elektrické podlahové vytápění či žebříčky v koupelně.
Mnoho domácností také neváhalo investovat po letech do nových úspornějších spotřebičů, nebo více využívat jejich ekologické režimy, které spotřebovávají méně energie. Také zdroje světla jsou nahrazovány moderními výrazně úspornějšími technologiemi, případně se světlo večer tlumí nebo zcela vypíná. Stačí rozsvítit malou stolní lampičku nebo zapálit svíčku.
Češi snižují svou závislost na energiích
Očividnou reakcí na aktuální situaci pak byl prudký růst poptávky po fotovoltaice nebo zateplení domů. České rodiny se snaží snížit svou závislost na fosilních palivech. Díky zateplení staré stavby může klesnout spotřeba energií za účelem vytápění až o desítky procent, vlastní výroba elektřiny pak samozřejmě snižuje potřebu elektřinu odebírat z energetické sítě.
V případě novostaveb je pak patrný odklon od plynových kotlů, stále častěji se instalují alternativy v podobě tepelných čerpadel nebo kotlů spalujících dřevěné pelety.