Je to slaná kaše z kukuřičného těsta. Polenta je tradiční součástí italské kuchyně.
Polenta se v gastronomii používá především jako příloha k masovým a zeleninovým ragů, k leču, gulášům, ratatouile a dalším dušeným jídlům.
Jak dobu vaření klasické (neinstantní) polenty o půl hodiny zkrátit?
Polentu nasypte do studené vody, promíchejte a nechte 8 hodin v lednici odstát. Polenta nabobtná a vy ji po uplynutí 8 hodin vaříte rovnou ve vodě, ve které byla namočená.
Největší výhodou instantní polenty je rychlost přípravy – během několika minut máte hotovou přílohu k večeři. Obyčejná polenta je však chuťově výraznější a zajímavější. Polentovým začátečníkům lze doporučit začít s instantní polentou a postupně přejít k polentě obyčejné.
Pokud chcete docílit výraznější chuti nebo sytosti polenty, můžete ji namísto vody, povařit v mléce nebo ve vývaru. Mléčná polenta je oproti polentě vařené ve vodě, krémovější a sytější. Polenta uvařená ve vývaru má výraznější a zajímavější chuť a můžete ji tak použít jako dominantnější část chodu.
Doporučujeme: Připravte si také oblíbený recept na lososa v troubě
Polentu můžete pro zvýraznění její chuti vylepšit výraznými sýry (parmazánem, fontinou, gorgonzolou…), máslem, cibulovou marmeládou, rozemletými opraženými oříšky nebo olivovým olejem.
Podle toho, jako roli ve vašem menu bude polenta hrát, ji můžete připravit jedním ze tří základních způsobů – instantní polenta, grilovaná polenta nebo polenta z kukuřičné krupice. Hotová polenta by měla mít kašovitou krémovou konzistenci, měla by být jemná, hebká a bez hrudek.
Instantní polenta
Polenta z kukuřičné krupice a vody se vaří hodinu. V rámci časové úspory, když chcete mít rychle hotovou dobrou přílohu k jídlu, můžete použít polentu instantní. Díky tomu, že je polenta výrobcem již předvařená a vysušená, její příprava vám zabere jen několik minut.
Krémová instantní polenta
Pro docílení žádoucí kašovité konzistence byste na 100 g polenty měli použít 1 litr vařící vody.